We are a leading Manufacturer of shot blasting machine brush, shot blasting brush, shot blasting strip brush and brush roller for shot blasting machine from Ahmedabad, India.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | Polypropylene |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Length | 2- 3 inch |
| Brush Size | 11 - 15 in inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
₹ 680 / Piece Get Latest Price
| Brush form | Wheel |
| Filament material | Abrasive nylon |
| Grit size | 60 grit |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Usage/Application | Blasting |
| Bristle Material | Nylon |
| Dia size | 50 mm |
| Arbor size | 6 mm |
| Application | Deburring |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Color | Yellow |
₹ 250 / Number Get Latest Price
| Bristle Material | Polypropylene |
| Bristle Length | 21 - 30 (mm) |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Usage/Application | Blasting |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Brown |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Brand | Brush India |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Brown, White |
| Country of Origin | Made in India |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India