We are a leading Manufacturer of tanker cleaning brush, bottle washing brush, vehicle washing brushes, vehicle washing brush and pad washing brushes from Ahmedabad, India.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | Nylon 66 |
| Brush Type | Cup Brush |
| Usage | Industrial Cleaning |
| Usage/Application | Cleaning |
| Backing Material | Wood |
| Bristle Hardness | Medium |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brush Diameter | 50 mm |
| Material | Nylon |
| Color | Blue |
₹ 180 / piece Get Latest Price
| Brush Type | Curved bottle |
| Bristle Material | PP |
| Brush Length | 30 cm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Diameter | 10 mm |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Application | Water bottle |
| Size | 16cmx5cm |
| Color | Blue |
| Material | Nylon |
| Handle Material | Plastic |
₹ 2000 / Number Get Latest Price
| Brush Type | Body Brush |
| Bristle Material | PP |
| Handle Type | Long Handle |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Polyester |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Handle Material | Plastic |
| Color | Blue |
| Bristle Hardness | Medium |
| Water Flow | With Water Flow |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | Microfiber |
| Handle Type | Long Handle |
| Brush Type | Handle Brush |
| Handle Material | Plastic |
| Bristle Hardness | Soft |
| Water Flow | Without Water Flow |
| Color | Blue |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Material | PP |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Material | Nylon |
| Handle Type | Short Handle |
| Usage/Application | Cleaning |
| Handle Material | Plastic |
| Bristle Hardness | Medium |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Water Flow | With Water Flow |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Brand | Brush India |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India