Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer silicon carbide brush roller, steel wire side brush, long tube broomer, side broomer brush, center cleaning brush and tube broomer.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Number Get Latest Price
| Brush Size | 11 - 15 inch |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Black |
| Bristle Length | 2- 3 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Diameter | Brush Diameter 410 mm |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Cleaning |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Material | Nylon |
| Size | Brush Diameter 1000 mm |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Material | Polypropylene |
| Size | 3x 2 mm |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | White |
| Brand | Brush India |
| Usage/Application | Cleaning |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | Yellow |
| Brand | Brush India |
| Usage/Application | Cleaning |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | Polypropylene |
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brush Size | 16 - 20 inch |
| Bristle Length | 2- 3 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Brush Width | 450 mm |
| Filament Material | Nylon |
| Usage | Floor Sweeping |
| Usage/Application | Cleaning |
| Handle Type | With Handle |
| Handle Material | MS |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Bristle Hardness | Soft |
| Brand | Brush India |
| Size | 510mm to 600mm diameter |
| Color | Green, Yellow, Blue |
| Material | Nylon, PP, M.S Wire ,High Tensile Spring Steel wire |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India