Offering you a complete choice of products which include industrial power brushes, bronze power brushes, stainless steel power brushes and commercial power brushes.
₹ 285 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Wire Wheel |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Filament Material | Stainless Steel |
| Brush Diameter | 50 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Wire Diameter | 0.25 mm |
| Max RPM | 4500 RPM |
| Tool Compatibility | Bench Grinder |
| Color | Brown |
| Fill Materials | Brass, Stainless Steel, Steel, Bronze, Titanium Crimped Wire on Special Order |
₹ 155 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Cup Brush |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Filament Material | Steel |
| Brush Diameter | 75 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Wire Diameter | 0.20 mm |
| Max RPM | 4500 RPM |
| Tool Compatibility | Bench Grinder |
| Color | Brown |
| Brush Size | 21 - 25 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brush Material | Nylon |
₹ 225 / Number Get Latest Price
| Brush Type | Wire Wheel |
| Filament Material | Steel |
| Brush Diameter | 50 mm |
| Wire Diameter | 0.25 mm |
| Max RPM | 4500 RPM |
| Brush Size | 21 - 25 inch |
| Bristle Length | 1 - 2 inch |
| Applications | Cleaning, Welding, Plating |
| Configurations | Shoe Handle, Block Style, Curved Handle |
| Material | Brass, Steel, Aluminum, Nylon, Stainless Steel, Bronze, Tampico |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Cup Brush |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Filament Material | Steel |
| Brush Diameter | 75 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Wire Diameter | 0.20 mm |
| Max RPM | 6000 RPM |
| Tool Compatibility | Angle Grinder |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel, Bronze, Brass |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India