Our product range includes a wide range of twisted wire brushes, commercial twisted wire brushes, abrasive twisted wire brushes, nylon twisted wire brushes, stainless steel twisted wire brushes and circular twisted wire brushes.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Brush Diameter | 10 mm |
| Brush Length | 100 mm |
| Bristle Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Stem Material | Galvanized Steel |
| Tip Type | Loop Tip |
| Brush Type | Handle Brush |
| Material | Brass Wire, MS wire, SS wire |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Brush Diameter | 15 mm |
| Bristle Material | Brass Wire |
| Brush Length | 150 mm |
| Brush Size | 16 - 20 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Stem Material | Galvanized Steel |
| Bristle Length | 1 - 2 inch |
| Tip Type | Loop Tip |
₹ 450 / Number Get Latest Price
| Brush Diameter | 10 mm |
| Brush Length | 150 mm |
| Brush Size | 11 - 15 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Length | 1 - 2 inch |
| Tip Type | Loop Tip |
| Color | Black |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Stem Material | Stainless Steel |
₹ 65 / Number Get Latest Price
| Brush Diameter | 5 mm |
| Brush Length | 100 mm |
| Brush Size | 11 - 15 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Stem Material | Galvanized Steel |
| Bristle Length | 1 - 2 inch |
| Tip Type | Loop Tip |
| Bristle Material | Carbon Steel |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Brush Diameter | 5 mm |
| Brush Length | 150 mm |
| Brush Size | 11 - 15 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Length | 1 - 2 inch |
| Tip Type | Cut Tip |
| Color | White |
| Wire | Aluminum, copper |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Stem Material | Stainless Steel |
| Material | Carbon Steel, Stainless Steel |
₹ 135 / Number Get Latest Price
| Brush Diameter | 10 mm |
| Brush Length | 150 mm |
| Brush Size | 16 - 20 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Stem Material | Stainless Steel |
| Bristle Length | 2- 3 inch |
| Tip Type | Loop Tip |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Wire Brushes |
| Bristle Material | Carbon Steel |
₹ 165 / Piece Get Latest Price
| Brush Diameter | 15 mm |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Brush Length | 150 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Stem Material | Galvanized Steel |
| Bristle Length | 1 - 2 inch |
| Tip Type | Cut Tip |
| Max Speed | 6500 rpm |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India