Pioneers in the industry, we offer textile brushes, textile brush roller, spiral cage brushes, textile machine brushes, textile mill machine brushes and cylindrical spiral brush from India.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | PP, Synthetic Fibers |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Length | 1 - 2 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
With the assistance of our seasoned professionals, we manufacturer and exporter a wide range of Textile Brushes. These brushes are manufactured by our skilled experts utilizing the best grade synthetic fibers and latest machinery in adherence with set ISO standards. Offered brushes are used for cleaning various equipment and machines. Our valuable clients can avail these Textile Brushes in various sizes, shapes, designs, and colors at the most affordable price range.
Features:
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Loom |
| Brush Type | Strip Brush |
| Material | PP |
| Filament Material | Nylon |
| Brush Length | 400 mm |
| Bristle Hardness | Medium |
| Application | Lint Removal |
| Brand | Brush India |
| Usage | Textile Machine |
| Diameters | 50 - 500 mm |
| Design | Split and Non-split |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Type | Handle Brush |
| Color | Black |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Material | Synthetic Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
Serving our clients in the past several years, we have gained ability in manufacturing and exporting best quality brushes. Outstanding to its high productivity and high quality, our Spiral Cage Brushes are highly demanded in the wide area. These spiral cage brushes are strict quality control by our supervision to ensure excellent quality are produced for our clients. We provide our spiral cage brushes in various designs and sizes at very reasonable range of prices to our clients.
Features:
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | Polypropylene |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brush Size | 11 - 15 in inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Circular, Roller |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | Abrasive Filament |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Usage/Application | Textile Machine |
| Brush Size | 11 - 15 in inch |
| Bristle Length | 2- 3 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Material | Polypropylene |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Textile Brushes |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | Nylon |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brush Size | 11 - 15 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
Our company is instrumental in providing our reputed clients a comprehensive gamut of Textile Peaching Brushes. Available in varied sizes, shapes and designs to fulfill the exact requirements of our clients, this brush range is manufactured using the finest grade nylon, synthetic fibers and other allied material as per the defined ISO standards. Our Textile Peaching Brushes are checked on various parameters by our quality controllers to ensure their flawlessness.
Features:
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Base Material | Aluminum and our Specially Developed High Graded Polypropylene Material |
| Brush Material | Mexican Fiber |
| Application | Textile Combing Machine |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India