Manufacturer of a wide range of products which include paper industry brush roller and paper industry brushes.
₹ 7000 / Number Get Latest Price
| Brush form | Wheel |
| Abrasive type | Abrasive nylon |
| Dia size | 75 mm |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Material | Polyester |
| Brush Type | Handle Brush |
| Wire thickness | 0.3 mm |
| Arbor size | 12 mm |
| Tool mounting | Bench grinder |
| Color | Black |
₹ 2500 / Number Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Rod Length | 1-5 m |
| Country of Origin | Made in India |
Our organization is engaged in offering an excellent quality range of Paper Industry Brushes. The offered industry brushes are manufactured by our dexterous experts using the best quality synthetic fibers and advanced machinery. To ensure its quality and durability, these Paper Industry Brushes are thoroughly checked by our quality analysts on various benchmarks. These industry brushes are made available in various designs, shapes and sizes in accordance with the specific needs of the clients.
Features:
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India