Our product range includes a wide range of fruit cleaning brush roller, fruit cleaning cylindrical brush roller and fruit cleaning nylon brush roller.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Industrial |
| Brush Size | customized |
| Bristle Length | customized |
| Bristle Stiffness | customized |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Number Get Latest Price
| Brush Diameter | 50 mm |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Filament Material | Steel |
| Mounting Bore | 10 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Wire Diameter | 0.15 mm |
| Brush Type | Twist Knot |
| Max RPM | 2500 RPM |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brush Size | 11 - 15 inch |
| Brand | Brush India |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial |
| Rod Length | 1 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Synthetic Filament/Fiber | Application | Uses |
| Polyethylene X Profile | All Fruits and Vegetables | Washing and Drying in Cold Water |
| Nylon | All Fruits and Vegetables | Washing and Drying with Hot Water |
| Horse Hair/Polyethylene. | Fruits | Waxing and Polishing |
| Horsehair/Nylon | All fruits | Washing and Polishing |
₹ 1350 / Number Get Latest Price
| Color | Green |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Nylon, PP |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 35 mm to 600 mm |
₹ 3350 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | Black |
| Usage/Application | Fruits Washing |
| Brush Size | 11 - 15 in inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Synthetic Filament/Fiber | Application | Uses |
| Polyethylene X Profile | All Fruits and Vegetables | Washing and Drying in Cold Water |
| Nylon | All Fruits and Vegetables | Washing and Drying with Hot Water |
| Horse Hair/Polyethylene. | Fruits | Waxing and Polishing |
| Horsehair/Nylon | All fruits | Washing and Polishing |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India