Providing you the best range of heavy duty scrubbing brushes, floor scrubbing machine brush, heavy duty polypropylene scrubbing brushes, light heavy duty scrubbing brushes, nylon light duty scrubbing brushes and heavy duty abrasive scrubbing brushes with effective & timely delivery.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Material | Nylon |
| Color | Red |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Brush India |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Material | Nylon |
| Color | Grey |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Attachment Type | Center Hole |
| Country of Origin | Made in India |
| Filaments Available | Purpose and Benefits | Application in use |
| Polypropylene Monofilaments | Cleaning and Scrubbing | For medium scrubbing of floor finishes. Available in stiff, crimped, Used on large cleaning machines. Our best selling 'low cost' scrubbing brush. |
| Nylon monofilament | Durable, long wearing nylon | For light and medium scrubbing of floor finishes. Nylon bristles generally outlast polypropylene brushes by 30% |
| Abrasive monofilament | Durable, long life | It can be used to replace to both clean and maintain floors. Recommended for light cleaning of; vinyl tiles, quarry tiles, linoleum, terrazzo, ceramic, marble and epoxy paint |
| Bassine Fibre | Can be used in wet condition | Stiff natural bassine fibre for general (light) wet scrubbing. The fibre can also be used dry It is suitable for use in hazardous non-spark areas as it is free of static.. |
| Union Fibre | Mixed fibers | For restoring the original color of studded flooring, a special soft union fibre is used to burnish |
| Gumati Fibre - | Polishing and Smoothening of Floors | Gumati (Arenga) is a medium stiff natural fibre, used for general purpose polishing. It cannot be used wet. |
| High-Buff | Polishing of Floors | is a mixture of natural fibre and grey coloured soft 0.6mm (0.024") nylon, impregnated with finely graded mineral polishing compound. |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Brush type | Floor scrub |
| Bristle material | PP |
| Handle material | Plastic |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Black |
| Bristle hardness | Medium |
| Usage area | Floor |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Size | 8", 10", 12", 14", 15", 16", 17", 18", 19", 20" |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Material | HDPE |
| Monofilament Diameter | 0.6 mm |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Type | Radial Brush |
| Bristle Material | Nylon |
| Color | Yellow, White |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Material | Nylon |
| Color | White |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250 / Number Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Type | Radial Brush |
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Brush type | Hand scrub |
| Handle material | Wooden |
| Usage/Application | Industrial |
| Brush size | 4 inch |
| Color | Black |
| Bristle hardness | Soft |
| Usage area | Bathroom |
| Size | 60mm (2 3/8") Diameter |
| Brand | Brush India |
| Bristle Material | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India