Providing you the best range of main sweeping brush, roller sweeping brush, street sweeping brushes, floor sweeping brushes, center sweeping brush and road sweeping brushes with effective & timely delivery.
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Strip Brush |
| Bristle Material | Nylon |
| Filament Material | Polyester |
| Machine Type | Walk Behind |
| Usage/Application | Industrial |
| Brush Width | 500 mm |
| Brush Diameter | 450 mm |
| Surface Type | Concrete |
| Brush Size | 16 - 20 inch |
| Brand | Brush India |
| Color | Green |
| Material | PP |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Side Brush |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Filament Material | Polyester |
| Machine Type | Walk Behind |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Material | Wooden |
| Brush Width | 700 mm |
| Brush Diameter | 400 mm |
| Surface Type | Factory Shop |
| Brush Size | 16 - 20 inch |
| Brand | Brush India |
| Color | Yellow |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Brush Length | 2 ft (24 inch) |
| Bristle Material | Polypropylene (PP) |
| Base Material | Plastic |
| Usage/Application | Cleaning |
| Application | Road Cleaning |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Material | Bristle/ PP |
| Color | Black |
| Brand | Brush India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Bristle |
| Brush Type | Handle Brush |
| Brush Width | 24 inch |
| Color | Black |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Fiber Size | 8 cm |
| Bristle Material | Nylon |
| Handle Material | Plastic |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Roller Brush |
| Filament Material | PP |
| Machine Type | Ride On Sweeper |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Width | 500 mm |
| Brush Diameter | 400 mm |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Surface Type | Asphalt |
| Material | Nylon |
| Color | White |
| Size | Brush Diameter 410 mm |
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Brush Length | 1 ft (12 inch) |
| Bristle Material | Polypropylene (PP) |
| Base Material | Wood |
| Usage/Application | Cleaning |
| Application | Road Cleaning |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Shape | Round |
| Material | Nylon |
| Color | Yellow, Blue, Green etc. |
| Brand | Brush India |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Block Brush |
| Filament Material | Nylon |
| Machine Type | Walk Behind |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Width | 500 mm |
| Brush Diameter | 300 mm |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Surface Type | Paver Block |
| Shape | Cylinder |
| Material | Nylon |
| Brand | Brush India |
We are engaged in offering a wide range of Center Sweeping Brushes to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Disc Brush |
| Filament Material | PP |
| Machine Type | Walk Behind |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Width | 500 mm |
| Brush Diameter | 300 mm |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Surface Type | Concrete |
| Material | Nylon |
| Size | 300 x 75 mm |
| Color | Blue |
| Brand | Brush India |
| Filament Diameter | 0.20 mm |
₹ 450 / Number Get Latest Price
| Brush Type | Strip Brush |
| Machine Type | Walk Behind |
| Usage/Application | Industrial |
| Brush Width | 500 mm |
| Brush Diameter | 400 mm |
| Surface Type | Asphalt |
| Color | Blue |
| Diameter | 0.53 mm |
| Inside Diameter | 15 mm |
| Overall Length | 70 mm |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Filament Material | Nylon |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Strip Brush |
| Usage | Deburring |
| Color | White |
| Backing Material | Plastic |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Hardness | Medium |
| Brush Diameter | 25 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brand | Brush India |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Material | Nylon |
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Disc Brush |
| Bristle Material | Nylon, PP |
| Filament Material | PP |
| Machine Type | Ride On Sweeper |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Width | 500 mm |
| Brush Diameter | 300 mm |
| Surface Type | Concrete |
| Brush Size | 16 - 20 inch |
| Bristle Length | 2- 3 inch |
| Shape | Round |
| Color | Black |
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Brush Length | 2 ft (24 inch) |
| Bristle Material | Nylon |
| Base Material | Wood |
| Application | Road Cleaning |
| Brand | Brush India |
| Usage/Application | Cleaning |
| Material | PP |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Floor Brush with Squeegee |
| Material | Plastic |
| Bristle Material | PVC |
| Size | 31x6.5x7 Inch |
| Brush Width | 24 inch |
| Handle Material | Plastic |
| Color | White, Blue |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Unit weight | 109g |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Strip Brush |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Filament Material | Polyester |
| Machine Type | Walk Behind |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Width | 700 mm |
| Brush Diameter | 400 mm |
| Surface Type | Paver Block, Parking |
| Color | Green |
| Brand | Brush India |
| Handle Length | 24" |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India