Providing you the best range of can scrubber dairy brushes, can scrubber brush, floor cleaning brush, floor cleaning rubber squeeze brush, dairy cleaning brushes and dairy scrub brushes with effective & timely delivery.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Brush Material | Bristle |
| Filament Material | PP, PE, PBT, PET, Nylon, Animal hair, Steel Wire, Brass |
| Usage | Industrial |
Features:
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Bristle material | Nylon |
| Handle material | Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| Brush size | 4 inch |
| Color | Black |
| Bristle hardness | Soft |
| Usage area | Floor |
| Material | Nylon |
| Brush Type | Handle Brush |
| Pile Length | 80 mm |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | PP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Base Material | Wooden |
| Hair length | 7.0 cm |
₹ 185 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Handle Brush |
| Bristle Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Cleaning |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Brush India |
| Handle Material | Wooden |
| Bristle Material | Nylon |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Industrial Brush |
| Bristle Material | Nylon |
| Handle Material | Plastic |
| Bristle Color | Black |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Shape | Round |
₹ 535 / Piece Get Latest Price
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Material | nylon |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Black |
| Brush Size | 5 - 10 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Carbon Steel |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Material | PP |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Color | Black |
| Size | 24x5 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Brush India |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 85 cm |
| Brush Material | PP.nylon, etc |
| Wire Material | Metal |
Prakesh Sumeriya (Director)
Brush India Mfg. Private Limited
31, Tirupati Estate, Near Manchhani Masjid, Saraspur
Asarwa Ext South, Ahmedabad - 380024, Gujarat, India